Co se skrývá v kabinetu profesora Jakuba Hrona

 

Nezkotitelný kalamář Buňát

Nejslavnější vynález profesora Jakuba Hrona je v muzeu zastoupen svou maketou vyrobenou z pryskyřice. Je plně funkční a návštěvníci mohou ocenit jeho přednosti při zápisu do pamětní knihy.

Ruťáty

Hronovy zamilované prostorové objekty, vyrobeny z papundeklu, visí zde ze stropu nad hlavami návštěvníků, kteří se tak mohou přesvědčit o jejich geometrické dokonalosti, ba dokonce i rozkývat jejich velebné tvary.

 

Tabla

Kopie unikátních dokumentů jsou shromážděny v pěti tablech podle jednotlivých oblastí profesorovy působnosti (Jazun, Vzdělanec, Zpyták bažákem, Libomudrun, Výslužník).

Seslíky

Nábytek zrobený umnou rukou pana Musila dle originálních hronových nákresů zve návštěvníka k usednutí a rozjímání na čujbou i jsoucnem prostora.

Hronoviny

Ze seslíků jen rukou sáhneš a už je máš! Hronoviny s popisem všech objektů kabinetu a s mnoha dalšími informacemi, bez nichž se prostě nelze obejít. Zájemce může je za mírnou cenu též zakoupiti. Každý uherský rok nové číslo!

 

Busta J.H.M.

Bronzová podobizna Jakuba Hrona Metánovského vyvedená v životní velikosti sochařem Liborem Kalábem.

Kopie profesorových knih

Pro bedlivé badatele jsou k dispozici věrné kopie originálních hronových spisů, umístěné spolu s dalšími artefakty v unikátní skříni půdorysu mírně sežvejklého šestiúhelníku.

Tajemná truhla

Tajemná nebo, jak říkával profesor Hron, interaktivní truhla obsahuje nejroztodivnější předměty vhodné k pobavení a poučení návštěvníků. Zejména jde o hronovské pexeso, hru „Jazune, nezlob se“, dětské bojové i intelektuální hry a řadu dobových předmětů určených k osahání a ochmatán.

Metr

Další z kuriozit kabinetu je model metru, jež měřil, jak sám Jakub Hron ověřil v Sèvres u Paříže, rovný jeden metr.